الکاظمی و شیعیان توافق کردند

به گزارش وبلاگ سوبارو، ایسنا نوشت: منابع سیاسی اعلام کردند که رهبران گروه های شیعه عراق بر سر ادامه ماموریت مصطفی الکاظمی، نخست وزیر مکلف عراق به توافق رسیده اند تا در ازای آن، وی تعدادی از اسامی نامزدها برای تصدی پست های وزارتی در دولت آینده را تغییر دهد.

الکاظمی و شیعیان توافق کردند

در حالی که الکاظمی با إعمال فشارهایی که با هدف از بین بردن دولت است، مخالفت کرده، اما کردها اصرار دارند که نامزد خود را در کابینه جدید بر اساس سهمیه انتخاباتی تعیین کنند.

منابع سیاسی و رسانه ها می گویند، نشستی که در منزل هادی العامری، رهبر ائتلاف الفتح سه شنبه شب با حضور رهبران ارشد احزاب سیاسی شیعه برگزار گشت، به اتفاق نظر بر سر ادامه ماموریت الکاظمی انجامید، اما به این شرط که وی برخی از اسامی نامزدها (از سهم شیعیان) را در کابینه خود جایگزین شخصیت های دیگری با انتخاب فراکسیون های شیعه کند.

از سوی دیگر، منابع عراقی بامداد امروز (چهارشنبه) از جزئیات سهمیه فراکسیون های سیاسی در ساختار دولت آینده که الکاظمی به آن دست یافته است، خبر دادند.

اخبار گشایش در تشکیل دولت جدید بعد از آن مطرح می شود که اخباری از امتیازدهی های فراکسیون های کرد و سنی به نفع تشکیل دولت منتشر شد.

کاظم الصیادی، کننده عراقی بامداد امروز در فیس بوک نوشت: نشست الکاظمی با فراکسیون های سیاسی در خانه هادی العامری با توافق بر سر سهم فراکسیون ها در دولت آینده انتها یافت و مقرر گشت وزارت خانه های برق، بهداشت و منابع آبی به فراکسیون سائرون سپرده شود و وزارت کشور، ارتباطات و حمل و نقل در اختیار فراکسیون فتح قرار بگیرد.

همچنین تصمیم برآن شد که وزارت نفت به فراکسیون حکمت و وزارت خارجه به فراکسیون دولت قانون و وزارت آموزش عالی به فراکسیون النصر سپرده شود.بر اساس این نشست، وزارت کار نیز به فراکسیون الفضیله و وزارت کشاورزی به فراکسیون العقد الجدید (الفیاض و اراس) داده شود.

پیش بینی الحره از سهمیه بندی ها

از سوی دیگر، معن حبیب، مجری شبکه الحره عراق در توییتر سهم پیش بینی شده فراکسیون های سیاسی در ساختار دولت را نوشت که بر اساس آن، وزارت برق، بهداشت و منابع آبی و نیز بانک مرکزی و امنیت ملی و دبیرخانه به سائرون و وزارت خانه های ارتباطات و حمل و نقل به الفتح سپرده می شود.

حبیب شرح داد، فراکسیون حکمت نیز وزارت نفت را برعهده می گیرد و فراکسیون دولت قانون نیز نمی خواهد که وزارت خارجه را برعهده بگیرد، بلکه وزارت کشور را می خواهد.منابع همچنین مدعی اند که اعمال فشاری از سوی فراکسیون های شیعه برای عدم سپردن پست های حاکمیتی به کردها در دولت آینده وجود دارد.

تکمیل کابینه

از سوی دیگر، یک منبع سیاسی عراقی در مصاحبه با روسیا الیوم گفت که مصطفی الکاظمی تدوین ساختار کابینه به جز برخی از وزارت خانه ها را تکمیل کرده است تا آن را به مجلس ارائه دهد.

وی ادامه داد: مذاکراتی که در ساعات اخیر برگزار گشت و نیز تغییر در برخی مواضع، برای الکاظمی عرصه را جهت انتخاب وزیران دولتش باز کرد و او ممکن است برخی از آنها را طی ساعات آینده تغییر دهد.

پیشتر الکاظمی در توییتر خود نوشته بود: مسئولیتی که در این شرایط سخت و در میان چالش های اقتصادی، بهداشتی و امنیتی برعهده دارم، یک مسئولیت ملی است. فشارها را فقط زمانی می پذیرم که از فرایند دولت حمایت کند و هر فشاری را که با هدف از بین بردن دولت باشد، رد می کنم.

23312

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 8 تیر 1399 بروزرسانی: 8 تیر 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 4282

به "الکاظمی و شیعیان توافق کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "الکاظمی و شیعیان توافق کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید