برادر وزیر پیشین مصر به جرم دزدی آثار باستانی به 30 سال زندان محکوم شد

به گزارش وبلاگ سوبارو، رئوف غالی، برادر یوسف غالی، وزیر پیشین اقتصاد مصر در زمان حسنی مبارک به دلیل کوشش برای دزدیدن و خارج کردن هزاران شئ باستانی از کشور به سی سال زندان محکوم شد.

برادر وزیر پیشین مصر به جرم دزدی آثار باستانی به 30 سال زندان محکوم شد

منابع قضایی در قاهره، پایتخت مصر روز شنبه 26 بهمن با اعلام این خبر گفته اند این فرد که قصد داشته عتیقه جات دزدی را به ایتالیا منتقل کند، علاوه بر حکم زندان همچنین به پرداخت جریمه ای برابر 6 میلیون پوند مصر (حدود 351 هزار یورو) نیز محکوم شده است.

غالی، در ارتکاب جرم خود تنها نبوده و دست کم سه همدست دیگر نیز داشته است. یکی از همدستان او لادیسلاو اوتاکار اسکاکال، کنسول افتخاری ایتالیاست که پیش از این به طور غیابی به 15 سال زندان محکوم شده بود. دو همدست دیگر اقای غالی نیز شهروند مصر هستند که آنها هم هر کدام به 15 سال زندان و پرداخت 15 میلیون پوند مصر (58 هزار یورو) جریمه محکوم شدند.

مقام های قضایی مصر همچنین گفته اند که حکم غیابی آقای اسکاکال ممکن است تغییر کند و اگر او بازداشت گردد احتمالا به 30 سال زندان محکوم خواهد شد.

دادستان کل مصر روز شنبه در تشریح جزییاتی از این پرونده گفت بیشتر از 21 تُن شئ عتیقه از جنس طلا، 151 مجسمه کوچک باستانی، 5 نقاب صورت مومیایی، 11 کوزه، 3 قطعه سفالی مربوط به دوران اسلامی و یک تابوت قدیمی چوبی از جمله اشیاء ربوده شده هستند که این فرد قصد خارج کردن آنها از کشور را داشته است.

آقای غالی در سال 2017 پیروز شده بود تمام این اشیاء را با قایق از بندر اسکندریه در شمال مصر به مقصد شهر سالرنه در نزدیکی ناپل ایتالیا راهی کند، اما پلیس ایتالیا این قایق و محموله قاچاق ارزشمند درون آن را در منطقه ای در آب های جنوب ایتالیا کشف و ضبط کرد.

مقام های مصری اشیاء تاریخی گرانبهایی را نیز در اقامتگاه اسکاکال در قاهره و نیز در گاوصندوق یک بانک به نام این کنسول پیشین کشف و ضبط نموده بودند.

حکم مجرمان هم اکنون صادر شده ولی آنها امکان تجدیدنظرخواهی دارند.

مصر با یاری مقام های ایتالیا در سال 2018 بخشی از اشیا باستانی به سرقت رفته خود را به کشور بازگردانده و از اینترپل خواسته است تا نام اسکاکال را برای بازداشت در اعلان قرمز قرار دهد.

از سال 2011 میلادی، یعنی از زمان سقوط دولت حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر، کوشش برای قاچاق اشیاء تاریخی از این کشور افزایش چشمگیری داشته است.

تابوت طلایی یکی از روحانیون دربار فراعنه که در سال 2011 دزدیده شده بود، دوباره پیدا شده و در اکتبر سال 2019 در قاهره به نمایش گذاشته شد.

سال هاست که دولت قاهره در پی احیا میراث فرهنگی و تمدن باستانی مصر است تا بدین وسیله بتواند خون تازه ای را در رگ های گردشگری که همیشه از منابع مالی حیاتی در این کشور بوده است به جریان اندازد.

منبع : یورونیوز

منبع: چمدان
انتشار: 10 فروردین 1399 بروزرسانی: 10 فروردین 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 2822

به "برادر وزیر پیشین مصر به جرم دزدی آثار باستانی به 30 سال زندان محکوم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برادر وزیر پیشین مصر به جرم دزدی آثار باستانی به 30 سال زندان محکوم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید