تا به امروز قوانین مناطق آزاد در منطقه ماکو به صورت کامل اجرا نشده است

به گزارش وبلاگ سوبارو، خبرنگاران/آذربایجان غربی مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو گفت: در منطقه آزاد ماکو از بدو تاسیس تا به امروز قانون مناطق آزاد بصورت کامل اجرا نشده است.

تا به امروز قوانین مناطق آزاد در منطقه ماکو به صورت کامل اجرا نشده است

محمدرضا عبدالرحیمی روز چهارشنبه 4 دی ماه در جلسه کارگروه ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مقابله با قاچاق کالا و ارز منطقه آزاد ماکو استقرار نهادهای کنترلی و نظارتی در خروجی منطقه را اصلی ترین برنامه کنترل و پیشگیری از هرگونه قاچاق از جهت منطقه به داخل کشور دانست و ادامه داد: متاسفانه در منطقه آزاد ماکو از بدو تاسیس تا به امروز قانون مناطق آزاد بصورت کامل اجرا نشده و به دلیل عدم محصورسازی منطقه، فعالان مالی نمی توانند از مزیت های این قانون به ویژه ماده 14 موضوع مستثنی بودن تجارت خارجی در مناطق آزاد از مقررات ملی صادرات و واردات بهره مند شوند به نحوی که تولیدکنندگان و ارایه کنندگان خدمات نیز در منطقه از این مزیت به حد مطلوب استفاده نکرده اند.

براساس تکالیف قانونی در راستای توسعه پایدار مالی کشور، ستادهای ارتقای سلامت اداری، پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا و ارز در استان ها و شهرها در راستای تقویت اقتصاد ملی و مقابله با شکل گیری هرگونه اقتصاد پنهان تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد به منظور یاری به تقویت اقتصادملی و پیوند آن با اقتصاد بین الملل و توسعه و عمران منطقه ای تشکیل شده اند، یادآورشد: تمام مواد قانون چگونگی اداره مناطق آزاد و مقررات مصوب در حوزه های مختلف فعالیت مناطق، در جهت تسهیل فضای کسب و کار و فراهم آوردن محیط مناسب کسب و کار و فعالیت مالی برای تقویت اقتصاد و افزایش سهم کشور از مالی جهانی بوده و لازم است در این راستا باهمکاری همه دستگاه ها و نهادها کوشش های هدفمندی را پی ریزی کنیم.

عبدالرحیمی اعلام نمود: هر فعالیتی در مناطق آزاد و ویژه مالی که در راستای تقویت اقتصاد ملی باشد مورد حمایت است و جلوگیری از هرگونه تضعیف اقتصاد ملی وظیفه همه ما اعم از فعالان مالی و مسئولین دولتی است.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو، سازمان های مناطق آزاد را تنظیم گر، راهنمایی کننده و تسهیل گر فعالیت های مالی عنوان نمود و ادامه داد: کلیه سیاستگذاری ها و اقدامات در این سازمان ها با هدف تقویت اقتصاد ملی و ارتقای سطح اقتصاد محلی انجام می گیرد و اگرچه در محدوده داخل مناطق آزاد موضوع اقتصاد پنهان و بویژه قاچاق بی معنی می باشد، لکن، برخورد و مقابله با اقدامات غیرقانونی در حوزه های مالی بویژه قاچاق از جهت مناطق به سرزمین اصلی وظیفه همه دستگاه های نظارتی و کنترلی است و سازمان های مناطق آزاد خود را متعهد به همکاری کامل سخت افزاری و نرم افزاری با نهادهای مسئول میدانند.

وی یادآور شد: مطالعات مهم برای فنس کشی منطقه توسط مهندسین مشاور سازمان منطقه آزاد ماکو اجرا شده است و در آینده نزدیک و با هماهنگی نهادهای ذی ربط نسبت به اجرای عملیات فنس کشی اقدام خواهیم کرد.

به گزارش وبلاگ سوبارو؛ پروژه فنس کشی توسط سازمان منطقه آزاد ماکو باهدف آماده سازی اجرای کامل قانون مناطق آزاد و فراهم سازی بستر استفاده از مزیت های مناطق آزاد برای فعالین مالی و شهروندان منطقه پیش بینی شده است . این امر علاوه بر افزایش پتانسیل گسترش سرمایه گذاری در بخش های مختلف صنعت، معدن، کشاورزی، تجارت و گردشگری منطقه اولین گام در ایجاد معافیت های گمرکی در منطقه مطابق با تعاریف بانک جهانی و سازمان جهانی گمرک برای ایجاد مناطق ازاد می باشد. با محصور سازی و جداسازی منطقه آزاد از سرزمین اصلی امکان اجرایی شدن دیگر قوانین یاری کننده به توسعه مناطق آزاد از جمله کامل ماده 65 قانون احکام دایمی برنامه های دایمی توسعه کشور را نیز فراهم می نماید

ظ

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 2064

به "تا به امروز قوانین مناطق آزاد در منطقه ماکو به صورت کامل اجرا نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تا به امروز قوانین مناطق آزاد در منطقه ماکو به صورت کامل اجرا نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید