تظاهرات در عراق به خاطر قتل دو روزنامه نگار

به گزارش وبلاگ سوبارو، یکی از تظاهر کنندگان عراق گفت: کاملا تعیین است که این اقدام برای خاموش کردن آنها صورت گرفت.

تظاهرات در عراق به خاطر قتل دو روزنامه نگار

صدها نفر از مردم عراق در مراسم تشییع جنازه وبلاگ سوبارو کشته شده عراق شرکت کردند. این دو خبرنگار در بصره کشته شدند و در انتشار اخبار مربوط به اعتراضات ضد دولتی فعال بودند.

به گزارش وبلاگ سوبارو به نقل از خبرگزاری فرانسه، احمد عبدالصمد 37 ساله و گزارشگر شبکه منطقه ای دجله و فیلم بردار 26 ساله وی صفاء غالی در اواخر روز آدینه به ضرب گلوله کشته شدند.

راه پیمایان با در دست داشتن پرچم کشور و تصاویر وبلاگ سوبارو یاد این دو را گرامی داشتند.

خبرگزاری فرانسه در این باره به نقل از یکی از عزاداران نوشت: هر چه رخ داد تلاشی برای ترساندن مردم بود. اما الان تمام مردم برای قدردانی و تحسین این دو نفر به خیابان آمدند. کاملا معین است که این اقدام برای خاموش کردن آنها صورت گرفت.

به بهانه قتل دو خبرنگار محلی تظاهرات بر پاشد/ عکس: خبرگزاری فرانسه

این دو خبرنگار در نزدیکی یک مرکز پلیس در شهر بصره بودند که یک خودروی 4 ویل درایو به آنها نزدیک شد و به سمت آنها شلیک کرد.

نهاد ناظر بر آزادی وبلاگ سوبارو در این باره گفت: عبدالصمد پس از تیراندازی سریعا جان باخت و اما فیلمبردار وی پس از انتقال به بیمارستان شهر مرد.

نهاد ناظر بر آزادی وبلاگ سوبارو در بیانیه اش گفت: در 2 هفته گذشته عبدالصمد ویدئویی از تهدید علیه خود را برای او فرستاده است.

در ماه اکتبر (دهه اول ماه آبان) پایتخت عراق و بیشتر مردم در شهرهای جنوبی این کشور علیه بیکاری و فساد دولتی اعتراض کردند. اکثریت مردم در این منطقه شیعه اند.

تظاهرات عراق به تدریج گسترده شد و مردم بسیاری از شهرهای این کشور به عدم امنیت، تهدید، ارعاب، آدم ربایی و ممانعت از تجمع نیز اعتراض کردند.

در جریان اعتراضات ماه اکتبر گذشته در عراق حدود 460 نفر به دلیل خشونت ها و بیش از ده فعال سیاسی و مدنی نیز با به دلایل دیگر کشته شدند.

در هفته های کشته و به دلیل افزایش تنش بین آمریکا و ایران، تظاهرات ضد دولتی عراق تحت الشعاع نهاده شد. با این وجود پس از مدت ها و به بهانه مرگ دو گزاشگر عراق این اعتراضات احیا شد.

اتحادیه روزنامه نگاران عراق از پلیس این کشور خواست تا به پرونده قتل این دو روزنامه نگار رسیدگی کند.

اتحادیه روزنامه نگاران عراق قتل این دو روزنامه نگار را محکوم نموده و خواهان ایمنی بیشتر برای پوشش دهندگان این اتفاق شد.

ایگناسیو میگوئل نماینده کمیته حفاظت از وبلاگ سوبارو نیز در این باره گفت: هیچ روزنامه نگاری نباید از امنیت خود به دلیل پوشش اعتراضات بترسد.

--

بیشتر بخوانید:

گزارش رویترز از اعتراضات عراق: بزرگترین از زمان سقوط صدام تا به امروز

افزایش تلفات اعتراضات عراق به 100 نفر (+عکس)

گالری هنر انقلابی در خیابان های بغداد (+عکس)

--

منبع: عصر ایران
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 2358

به "تظاهرات در عراق به خاطر قتل دو روزنامه نگار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تظاهرات در عراق به خاطر قتل دو روزنامه نگار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید