سازو کار خرید متری مسکن در بورس چگونه است؟

به گزارش وبلاگ سوبارو، یعنی فرد می تواند در سررسید به ازای متراژهای معینی که مشخص شده اوراق را تامین نموده و اقدام به تحویل دریافت واحد مسکونی کند. مثلاً اگر قرار است 85 متر تحویل بگیرد باید بتواند به آن تعداد اوراق تامین کند یا اینکه اوراق را در سررسید با سود مشخصی که در نظر گرفته شده است تسویه نقدی کند.

سازو کار خرید متری مسکن در بورس چگونه است؟

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت چینی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

علاوه بر این می توان با قرار دادن اوراق اختیار خرید و فروش تبعی روی اوراق، ریسک ناشر و همچنین ریسک خریدار را مدیریت کرد. پس تمامی اقداماتی که روی اوراق سلف موازی استاندارد قابل پیاده سازی است، روی این اوراق هم قابلیت اجرایی دارد.

اگر برای این طرح، اوراق سلف موازی بدون اختیار خرید تبعی تعریف گردد پوشش ریسک را در اختیار خریدار اوراق قرار می دهد به طوری که اگر خریدار نمی تواند کل واحد را یکجا خریداری کند می تواند متراژ مورد نظر خود را بخرد و مابقی را به مرور خریداری کند. اگر هم نتوانست به آن تعداد تامین کند می تواند در سررسید، اوراق را در بازار به قیمت روز به فروش برساند و پولش را تحویل بگیرد که اگر در این مدت افزایش قیمتی در ملک انجام شده باشد روی این اوراق خودش را منعکس خواهد نمود.

بر اساس گفته های علیرضا ناصرپور، معاون بورس کالای ایران طرح فروش متری مسکن در پروژه های انبوه سازی اجرایی شده و استانداردسازی آن به این صورت است که معمولاً یک متراژ پایه داخل یک ساختمان در نظر گرفته شده و قیمت اوراق سلفی که منتشر می گردد بر مبنای واحد پایه خواهد بود و در سر رسید اگر کسی بخواهد واحد دیگری را معین کند صرف و کسر متراژ واحدهای دیگر بر مبنای واحد پایه معین می گردد که این موضوع قبل از انتشار نیز در امیدنامه ذکر می گردد.

به گفته وی یکی از اهداف اجرایی شدن این طرح این است که در شرایط تورمی بتواند به خانه دار شدن مردم و خریداران مسکن یاری کند. ضمن اینکه برای سازندگان انبوه مسکن نیز روش مناسب تامین اقتصادی به شمار می رود.

ناصر پور با بیان اینکه زیرساخت های اجرایی شدن فروش متری مسکن در بورس کالای ایران فراهم است مطرح کرد: این طرح احتیاج به تصویب در شورای عالی بورس ندارد زیرا اوراق سلف موازی استاندارد در گذشته در شورای عالی بورس به تصویب رسیده و می توان بر مبنای آن طرح پیش فروش متری مسکن را راه اندازی کرد.

از روز 16 اردیبهشت ماه امسال تفاهم نهایی بین وزارت راه و شهرسازی و سازمان بورس برای تامین اقتصادی پروژه های مسکن و حمل و نقل به وسیله بازار سرمایه انجام شد. در صورتی که در صحن دولت با این طرح موافقت صورت گیرد در فاز اول قرار است 1000 واحد مسکونی از این طریق تامین اقتصادی گردد. محمود محمودزاده معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است که بورس مسکن سوددهی مناسبی را برای سهامداران خواهد داشت.

منبع: ایسنا

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 1 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 4155

به "سازو کار خرید متری مسکن در بورس چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازو کار خرید متری مسکن در بورس چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید