سیاستهای تنش زای تجاری ترامپ در قبال کانادا

به گزارش وبلاگ سوبارو، آنطور که به نظر می رسد آمریکا در نظر دارد سیاست های ناسیونالیستی بیشتری را در قبال متحدان خویش از جمله کانادا در پیش گیرد و این امر موجب نگرانی کانادا شده است.

سیاستهای تنش زای تجاری ترامپ در قبال کانادا

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم تور کانادا از تورنتو، مونترال و آبشار نیاگارا دیدن کنید و بهترین تجربه سفر را داشته باشید.

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل-مهدی پورحسنی: ترامپ در مناظره انتخاباتی سال 2016 با هیلاری کلینتون گفته بود که نفتا بدترین قراردادی است که تا کنون در دنیا امضا شده است.

البته ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی از کسری تجاری با بسیاری از کشور ها از جمله مکزیک، آلمان و چین انتقاد نموده بود ولی در مورد کانادا حرفی به میان نیاورده بود.

نفتا بر اساس موافقت نامه اولیه تجارت آزاد بین آمریکا و کانادا بود که در سال 1992 منعقد شد و با ملحق شدن مکزیک به موافقت نامه آمریکای شمالی یا نفتا تغییر نام داد. در واقع این موافقت نامه در زمان بوش پدر مذاکره و در زمان کلینتون امضا شد و در این چارجوب روابط تجاری بین کانادا و آمریکا نیز گسترش یافت.

آمریکا و کانادا 4/1 تریلیون دلار روابط تجاری و سرمایه گذاری مشترک با یکدیگر دارند. در سال 2016 صادرات آمریکا به کانادا 267 میلیارد دلار بود و صادرات کانادا به آمریکا 278 میلیارد دلار بوده است ولی ایالات متحده از مازاد بالایی در تجارت خدمات با کانادا برخوردار است که بین 28 الی 32 میلیارد دلار در سال 2012 بوده است، در مجموع در سال 2014 دو کشور 759 میلیارد دلار تبادل سرویس و کالا و 698 میلیارد دلار سرمایه گذاری مشترک داشته اند.

در سال 2014 حدود 20 درصد فراوری ناخالص داخلی کانادا از صادرات به آمریکا نشات گرفته است. کانادا دومین شریک تجاری ایالات متحده آمریکا بوده و در چهار حوزه تجاری عمده چوب، فولاد، آلومینیوم، فروش هواپیما و محصولات لبنی با این کشور همکاری می نماید.

در آوریل 2017 پس از آنکه دولت کانادا تصمیم گرفت برای حمایت از فراوری کنندگان شیر پروتئین دار در کانادا واردات این نوع محصول را از آمریکا مشمول مالیات کند، ترامپ در سخنرانی در جمع گروهی از فراوری کنندگان شیر در ایالت ویسکانسین قول داد توافق های تجاری بین آمریکا و کانادا را به دلیل ناعادلانه بودن مورد بازنگری قرار خواهد داد و از نفتا خارج شده یا تغییرات بزرگی در آن ایجاد خواهد نمود.

به نظر می رسد تنش در روابط تجاری بین آمریکا و کانادا ریشه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور آمریکا باشد زیرا ترامپ با پیگیری سیاست های مرکانتلیستی در روابط تجاری با دیگر کشورها و اتحادیه های مالی به طور طبیعی با دیگر کشورها و بازیگران عرصه اقتصاد بین المللی دچار تنش خواهد شد.

روابط آمریکا و کانادا که در زمان اوباما در چارچوب منطقه گرایی مالی در حال پی گیری بود برای تداوم نیازمند وجود شرایطی بود که اکنون کمرنگ تر شده است. جوزف نای از نظریه پردازان روابط بین الملل معتقد است که برای ایجاد و تداوم همگرایی نیازمند شرایط ادراکی و روانی می باشیم که احساس برابری در توزیع عواید ناشی از همگرایی، احساس اجبار خارجی و پایین بودن هزینه های همگرایی از جمله این موارد است.

ریچارد هاس از دیگر نظریه پردازان همگرایی معتقد است که گام های بی سابقه سیاسی و منافع مالی انفرادی و گرایش به سمت عظمت و شکوه ملی موجب از بین رفتن همگرایی می گردد.

به نظر می رسد پیروزی دونالد ترامپ و شعارهای انتخابی وی مبنی بر بازگشت به عظمت آمریکا و انتقاد از سیاست های منطقه گرایی دولت های پیشین آمریکا و پیگیری سیاست های ناسیونالیستی مالی با نظام مالی بین المللی لیبرال در بخش های گوناگونی دچار چالش گردد.

یکی از این چالش ها، چالش سیاست های اقتصاد منطقه گرایانه مانند نفتا یا بین منطقه ای مانند روابط بین کشورهای آمریکای شمالی و آسه آن است که در این حوزه نیز بین کانادا و آمریکا اختلاف نظر ها تشدید خواهد شد.

به نظر می رسد که سیاست های جدید تجاری ایالات متحده دچار تغییرات مهمی گردد در این رابطه دفتر نمایندگی تجاری این کشور که مسئولیت توسعه و پیشنهاد سیاست های تجاری آمریکا را بر عهده دارد و در واقع هماهنگ کننده تجارت بین المللی این کشور می باشد در گزارشی اعلام نموده است که ایالات متحده برای مدت 20 سال در حوزه های تجاری چند جانبه و بین المللی مشارکت نموده است، ولی آمریکایی ها در خیلی از این حوزه ها در یک فضای ناعادلانه قرار گرفته اند ولی هم اکنون زمان آن فرارسیده است که از حاکمیت آمریکا دفاع گردد و ایالات متحده برای باز کردن بازارهای تجاری از اهرم های خویش استفاده کند.

در این گزارش افزایش رشد مالی، ترویج ایجاد شغل در آمریکا، ترویج عمل متقابل با شرکای تجاری، تقویت فراوریات کارخانه ای، توانایی دفاعی و توسعه صادرات کشاورزی و دیگر محصولات به عنوان خطوط کلی تجاری جدید آمریکا مطرح شده است.

به نظر می رسد ایالات متحده آمریکا در نظر دارد سیاست های ناسیونالیستی بیشتری را در قبال متحدین خویش از جمله کانادا در پیش گیرد از جمله محدودیت بیشتر در واردات کالا و تغییرات در نفتا به نفع ایالات متحده ولی ظاهرا کانادا از این بابت نگران به نظر نمی رسد، زیرا کانادا بیشتر صادرکننده مواد اولیه مانند نفت و گاز، چوب و دیگر محصولات اولیه به آمریکا است و در این زمینه ایالات متحده خیلی جایگزین مناسبی برای کانادا ندارد.

از طرف دیگر کانادا بزرگترین خریدار محصولات و خدمات آمریکایی است. بنابر این سیاست های جدید آمریکا بیشتر موجب آشفتگی و مطرح شدن مباحث قدیمی در کانادا از جمله دستاوردهای این کشور از نفتا می گردد و از طرف دیگر موجب تضعیف فرایند های منطقه گرایی در دنیا خواهد شد.

منبع: اقتصاد ایران
انتشار: 20 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 3953

به "سیاستهای تنش زای تجاری ترامپ در قبال کانادا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیاستهای تنش زای تجاری ترامپ در قبال کانادا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید