غریب آبادی: 20 درصد از کل بازرسی های آژانس در ایران انجام می گردد

به گزارش وبلاگ سوبارو، نماینده دائم کشورمان در سازمان های بین المللی مستقر در وین با اعلام اینکه 20 درصد از کل بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران انجام می گردد، بر ادامه همکاری های سازنده ایران و آژانس تأکید کرد.

غریب آبادی: 20 درصد از کل بازرسی های آژانس در ایران انجام می گردد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، کاظم غریب آبادی نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان های بین المللی مستقر در وین شامگاه پنج شنبه اظهار داشت 20 درصد از کل بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی در ایران انجام می گردد.

کاظم غریب آبادی ساعاتی پس از سرانجام نشست ویژه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران، با انتشار پیغام هایی در توئیتر نکاتی را درباره این نشست و همچنین سطح همکاری های ایران با آژانس عنوان نمود.

این دیپلمات ارشد کشورمان توضیح داد: من در نشست شورای حکام نیز تأکید کردم که 20 درصد از بازرسی های آژانس به ایران اختصاص دارد و روزانه به طور متوسط 3 بازرس در ایران حاضر هستند. این سطح از همکاری باید مورد توجه و قدردانی قرار گیرد و آژانس و بعضی کشورها باید از بزرگنمایی مسائل عادی بین این و آژانس خودداری نمایند.

وی در توئیت دیگری نوشت: نشست ویژه شورای حکام می توانست به مسائل مهم تری درباره خلع سلاح هسته ای و مسائل مرتبط با عدم اشاعه اختصاص پیدا کند. از لحاظ حرفه ای، دو موضوعی که امروز در دستور کار بودند، هیچ یک اصلاً فوریتی نداشتند.

غریب آبادی اضافه کرد: ایران در سه حوزه معین شامل برجام، پروتکل الحاقی و موضوعات پادمانی با آژانس همکاری دارد. ما همواره همکاری سازنده ای در رابطه با مسائل و سؤالات موجود داریم و این یک رویه جاری و مستمر است که هیچ فوریت ویژه یا نگرانی را نمی توان به آن نسبت داد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی صبح روز پنج شنبه به وقت محلی به منظور بحث و گفتگو درباره دو موضوع مرتبط با ایران شامل مسائل پادمانی و همچنین مسئله ممانعت از ورود یک بازرس متخلف آژانس بین المللی انرژی اتمی به تأسیسات هسته ای نطنز برگزار گردید.

به گفته نماینده دائم کشورمان در سازمان های بین المللی مستقر در وین، جمهوری اسلامی ایران در زمینه ممانعت از ورود بازرس متخلف آژانس بین المللی انرژی اتمی به تأسیسات نطنز طی گزارشی مبسوط توضیحات لازم را به آژانس ارائه نموده است.

با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی همچنان اصرار دارد که رفتار ایران به این بازرس مناسب نبوده است. سخنگوی آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه پنج شنبه به نقل از کورنل فروتا مدیرکل موقت آژانس اظهار داشت: با توجه به اطلاعاتی که در اختیار ما قرار گرفته، ما با توصیفات ایران از آن موقعیت [منجر به برخورد با بازرس آژانس] موافق نیستیم. رفتار ایران با آن بازرس که در حال اجرا وظایف پادمانی خود بود، غیرقابل قبول بوده و نمی بایست چنین برخوردی صورت می گرفت.

شامگاه پنج شنبه سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران طی بیانیه ای در مورد ممانعت از ورود یکی از بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی به تأسیسات هسته ای نطنز که در هفته گذشته رخ داده است، اظهار داشت که علت این اقدام ایران نگرانی از احتمال همراه داشتن مواد مشکوک بوده و مراتب به آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز گزارش شده است.

.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 دی 1398 بروزرسانی: 8 دی 1398 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 393

به "غریب آبادی: 20 درصد از کل بازرسی های آژانس در ایران انجام می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غریب آبادی: 20 درصد از کل بازرسی های آژانس در ایران انجام می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید