محققان نانوابزاری برای تابش ها در رادیودرمانی ساختند

به گزارش وبلاگ سوبارو، پژوهشگران با استفاده از نانوذرات پیروز به ساخت حسگری شدند که با استفاده از آن می توان نقشه توپوگرافی تشعشعات را در رادیودرمانی ترسیم کرد.

محققان نانوابزاری برای تابش ها در رادیودرمانی ساختند

به گزارش گروه فناوری وبلاگ سوبارو، اندازه گیری دوز تابش با استفاده از دوزیمتری های رایج چالش هایی در بخش پزشکی به همراه دارد؛ چرا که این دوزیمتر ها برای سنجش میزان تابش یونیزه نماینده خارجی مناسب است و برای کار های بالینی مشکل ایجاد می نماید.

به تازگی پژوهشی صورت گرفته که در آن کارتیک پوشپاونام و همکارانش از مرکز سرطان آندرسون پیروز به ساخت نانوحسگری مبتنی بر ژل شدند که می تواند پروفایل دوز پرتو ها را در روش های پرتودرمانی مشخص کند.

در این روش، تابش پرتو یونیزه نماینده می تواند یون های طلا را در ژل به نانوذرات تبدیل کند. آن ها از روی شدت رنگ تشکیل شده در ژل به عنوان عامل سنجش میزان تشعشع استفاده می نمایند. در این پروژه محققان میزان تغییر رنگ را در این نانوحسگر برای سنجش توپولوژیکی دوز تابش استفاده کردند.

از نظر فنی، نانوحسگر های مولکولی می تواند بر محدودیت های رایج غلبه نمایند و در نهایت حسگر هایی با قابلیت سنجش کمی و کیفی دوز ها و ترسیم توپوگرافی تابش در طول رادیودرمانی استفاده گردد.

از آنجایی که نانوذرات طلا ویژگی های فیزیکی و شیمیایی منحصر به فردی دارند، از آن ها می توان به عنوان پلتفورمی برای توسعه حسگر ها استفاده کرد. این گروه تحقیقاتی حسگری مبتنی بر رنگ ساختند که با تابش یونیزه نماینده می تواند موجب تشکیل نانوذرات طلا گردد. این حسگر نانویی مبتنی بر ژل می تواند طی رادیودرمانی به کار رود.

در این پروژه، محققان با استفاده از نانوحسگر ژلی، میزان توزیع دوز تابش را ترسیم نموده و نقشه توپوگرافی تابش را روی سطح بافت بدن مشخص کردند. در طول این ارزیابی بالینی، این تیم تحقیقاتی نانوحسگر را روی سگ زنده مورد آزمایش قرار دادند، سگی که تحت رادیودرمانی قرار گرفته بود. در مجموع، نتایج نشان داد که دامنه استفاده از این فناوری می تواند توسعه پیدا کند و برای انسان نیز به کار رود. به اعتقاد محققان، این فناوری دارای ظرفیت استفاده برای مشخص دوز توپوگرافی برای رادیودرمانی سرطان است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 18 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 بهمن 1398 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 1916

به "محققان نانوابزاری برای تابش ها در رادیودرمانی ساختند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان نانوابزاری برای تابش ها در رادیودرمانی ساختند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید