مسکو: تحولات بولیوی یک کودتای سازماندهی شده بود

به گزارش وبلاگ سوبارو، وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به استعفای اوو مورالس، تحولات اخیر بولیوی را یک بعنوان یک کودتای سازماندهی شده توصیف کرد.

مسکو: تحولات بولیوی یک کودتای سازماندهی شده بود

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، در پی استعفای اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی که اخیراً بعنوان رئیس جمهور مجدداً برگزیده شده بود، وزارت امور خارجه روسیه با صدور بیانیه ای، تحولات اخیر در بولیوی را یک کودتای سازماندهی شده توصیف کرد.

بنا به گزارش اینترفکس، وزارت خارجه روسیه ضمن ابراز نگرانی اخیر در مورد تحولات بولیوی اظهار داشت: بحران سیاسی در بولیوی موجب نگرانی عمیق شده است.

وزارت خارجه روسیه همچنین ضمن دعوت به آرامش تمامی طرفین در بولیوی گفت: روسیه از تمامی نیروهای سیاسی در بولیوی درخواست می نماید تا منطقی باشند و شیوه قانونی را برای خروج از این بحران پیدا نمایند.

در این بیانیه آمده است: ما از تحولات غ انگیز در بولیوی نگران هستیم که موجی از خشونت های مخالفان، از نهایی شدن حکم ریاست جمهوری اوو مورالس ممانعت نموده است.

کرملین نیز ابراز امیدواری کرد که اوضاع بولیوی تحت تأثیر مداخلات خارجی قرار نگیرد و گفت که مورالس تقاضای پناهندگی در روسیه ننموده و اخیراً هیچ تماسی با دولت روسیه نداشته است.

دیمیتری پسکوف سخنگوی کرملین در این خصوص شرح داد: هیچ تماسی [بین کرملین] و مورالس یا نمایندگان وی وجود نداشته است. در مورد پناهندگی، هیچ کس درخواست پناهندگی مطرح ننموده است.

وی ضمن تقاضا برای برقراری آرامش در بولیوی گفت: هم اکنون، قطعاً، ما از همه تقاضا داریم تا آرام باشند و امیدواریم که اوضاع بولیوی در چارچوب قوانین آرام گردد.

این مقام روس در مورد خودداری از دخالت های خارجی در امور بولیوی تأکید کرد: طبیعتاً، ما امیدواریم که مردم بولیوی در نهایت بدون مداخله کشور سوم، حرف آخر را در مورد سرنوشت خود بزنند.

از طرف دیگر، یکی از اعضای شورای فدراسیون روسیه نیز بر نقش آمریکا در کودتا در بولیوی تأکید کرد و گفت: تحولات بولیوی کودتایی بوده که تحت تأثیر آمریکا اتفاق افتاده است.

معاون دومای روسیه نیز در مورد استعفای مورالس گفت: کودتای تحت حمایت آمریکا در بولیوی اتفاق افتاده است. مورالس برای جلوگیری از خونریزی استعفا کرد.

در پی افزایش اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ماه اکتبر (ماه گذشته میلادی)، اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی شب گذشته استعفا کرد و بعضی گزارش ها حاکی از آن است که فرمانده ارتش بولیوی خواهان کناره گیری وی از قدرت شده است.

استعفای مورالس موجی از واکنش ها را در جامعه دنیای به همراه داشت و اکثر کشورهای دنیا، تحولات اخیر در این کشور را کودتا توصیف نموده اند.

لحظاتی قبل از اعلام استعفای مورالس، بعضی منابع خبری از پرواز هواپیمای اختصاصی وی به یک مقصد نامعلوم خبر داده بودند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 12 دی 1398 بروزرسانی: 12 دی 1398 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 477

به "مسکو: تحولات بولیوی یک کودتای سازماندهی شده بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مسکو: تحولات بولیوی یک کودتای سازماندهی شده بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید