چگونه در شرایط کرونایی موثر و هدفمند درس بخوانیم؟ ، 10 نکته کلیدی برای موفقیت

به گزارش وبلاگ سوبارو، دانشجویان و داوطلبان آزمون های سراسری با توجه به 10 نکته کلیدی در مطالعه می توانند به راحتی دوران سخت درس خواندن در شرایط کرونایی کشور را پشت سر گذارند.

چگونه در شرایط کرونایی موثر و هدفمند درس بخوانیم؟ ، 10 نکته کلیدی برای موفقیت

به گزارش خبرنگار دانشگاه وبلاگ سوبارو، این روز ها همراه با ویروس کرونا شاید دغدغه بسیاری از دانشجویان نحوه درس خواندن موثر برای درک مطالب و یادگیری موثر باشد در اینجا به شما یاری می کنیم تا بهتر دروس خود را مطالعه کنید.

1. بلافاصله آغاز کنید

کنارگذاشتن وظایف ممکن است روشی موقتی برای کاهش استرس باشد، اما درواقع افزایش سطح استرس هنگام پیشرفت تحصیلی یک اتفاق طبیعی است. وقتی کارهایتان به سرعت پیش رفته و ضرب العجل های کاری تان نزدیک می شوند، چیزی آسان تر نخواهد شد. لازم نیست همه کار ها را با هم انجام دهید؛ فقط کافیست یک کار را آغاز کنید. وقتی آغاز به انجام کاری می کنید ناخودآگاه تمام نگرانی های ناشی از سختی کار را پشت سر می گذارید. کار ها را به مراحل کوچک بشکنید و یکی از این مراحل را انتخاب نموده و فورا آن را پیش ببرید.

2. همسالان خود را الگو قرار دهید

خود را با همسالان پیروز و متعهد به تحصیل در دانشگاه محاصره کنید، زیرا تنها با گذراندن وقت در کنار افراد پیروز می توانید انگیزه زیادی کسب کنید. یکدیگر را به چالش بکشید، به یکدیگر بیاموزید و یاد بگیرید. می توانید قبل از امتحانات خود گروه های مطالعاتی تشکیل بدهید و با هم رقابت کنید. درباره راهبرد ها و اهداف خود صحبت نموده، ترس هایتان را به اشتراک گذاشته و برای غلبه بر آن ها با هم همکاری کنید.

3. رویکرد خود را برای امتحانات دوباره آنالیز کنید

قطعا امتحانات می توانند استرس زا باشند، اما آن ها فرصتی برای بازخورد درباره کیفیت عملکرد یادگیری تان هستند. به جای اینکه تا آخرین شب برای خواندن امتحانات صبر کنید و منتظر نتیجه باشید بهتر است روال ثابتی برای مطالعه خود تنظیم کنید تا به خودتان فرصت دهید به خوبی برای امتحان آماده شده و سپس خود را محک بزنید. مطالعه منظم نه تنها به شما احساس اطمینان می دهد بلکه پیش از ورود به جلسه امتحان فرصت برطرف اشکالات خود را پیدا خواهید کرد.

4- به خودتان ایمان داشته باشید

پیروزیت یعنی انجام بهترین کاری که می توانید با داشته هایتان انجام دهید. پیروزیت پشتکار در مواجهه با چالش هاست. نگرش مثبت عنصر اصلی در پیروزیت دانشگاهی است. مسئولیت ایجاد اتفاقات، دنبال کردن وظایف و ثابت قدم بودن در رسیدن به اهداف خود، همگی به پیروزیت یاری می نمایند.

5. به همه چیز نظارت کنید

مدیریت زمان کاملاً مهم است. بدانید اهداف شما چیست و وقت شما صرف چه کار هایی می گردد. از یک برنامه مشخص زمان برای کارهایتان بهره ببرید. آخرین مهلت برای انجام کار ها را مشخص نموده و به دنبال این باشید که سریعا ان ها را انجام دهید. بیاموزید که درس، کار و تعهدات شخصی خود را متعادل کنید.

6. بینش خود را تغییر دهید

هنگامی که کلاس را از دید استادتان ببینید، بینش اصلی برای اینکه چگونه آن درس را باید بخوانید پیش رویتان قرار می گیرد. وقتی که با دید استاد به کلاس نگاه می کنید می توانید مطالب اصلی را به آسانی تجزیه و تحلیل نموده و درباره اهداف و مباحث کلاس شرح دهید. وقتی که بدانید چه چیزی در دروسی که می گذرانید مهم است، می توانید رویکرد مناسب خود در کلاس را مشخص نموده و بر ایده های اصلی درس و کلاس تمرکز کنید.

7.فعال باشید

یادداشت برداری در کلاس های درس حتی کلاس های مجازی یک تفکر فعال است. گوش دادن موثر شامل توجه کردن، ایجاد علاقه در گوش دادن به سخنرانی و جلوگیری از قضاوت زودرس گوینده است. توجه بیشتری به ابتدا و انتهای سخنرانی ها داشته باشید تا درک بهتری از طرح و ایده اصلی آن بدست آورید، سپس جهت و قصد سخنرانی را پیش بینی و خلاصه کنید. ایده هایی را که می شنوید ارزیابی نموده و درباره آنچه می شنوید سوال کنید. از رویکرد منفعلانه در کلاس خودداری کنید.

8. با مغز روشن درس بخوانید

شاید برای هر کسی رخ داده باشد که چشمان خود را برروی کلمات جابجا می نماید، اما افکارشان در جایی دیگر است و باید دوباره برای خواندن مطالب زمان صرف نمایند. خواندن فعال (با تمرکز) بسیار کارآمدتر و موثرتر است. برای اینکه متمرکز شوید؛ همانطور که مطالب را می خوانید ایده های اصلی را یادداشت نموده، مضامین را تفسیر نموده و با نگاهی انتقادی مطالب را با قول خودتان بیان کنید. همچنین بدانید که به خاطر سپردن همه مطالب برایتان ضروری نیست.

9. استرس نگیرید

اولین کارلازم در برابر استرس کاهش علائم آن است. پیاده روی، انجام یوگا، مدیتیشن و تنفس عمیق در هنگام استرس نمونه های متداول راهبرد های کاهش علائم هستند. پس از تسکین علائم، شما آماده خواهید بود تا منبع استرس را شناسایی کنید. فشار های زندگی شخصی، دانشگاه، کار و امور اقتصادی، ترک کردن خانه، زندگی مستقل، روابط بین فردی و مدیریت زمان همه می توانند در استرس شما نقش داشته باشند. تشخیص منبع استرس می تواند به شما یاری کند تا استرس خود را مدیریت کنید و در جایی که بیشترین اهمیت را دارد متمرکز شوید.

10. یاد بگیرید و همانطور که به جلو می روید، رشد کنید

در حالیکه هر کلاس یا دوره ای ممکن است منحصر به فرد باشد، مهارت های لازم برای انجام کار خوب از یک مرحله تا مرحله دیگر با شما همراه هستند. این موضوع واضح است، اما عنصر اصلی یک پیروزیت درواقع توجه و کار برروی بازخورد هایی است که شما دریافت می کنید. نمرات، نظرات، اطلاعات متناقض، استرس، لذت ... این ها همه اشکال بازخورد هستند که می توانند به شما در بهتر شدن یاری نمایند. به جای اینکه سخت تر کار های مشابه را انجام دهید، بر اساس بازخورد هایی که دریافت می کنید، به تدریج رویکرد خود را تغییر دهید و ارتقا بخشید.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 14 اردیبهشت 1399 گردآورنده: subaru.sale-blog.ir شناسه مطلب: 3305

به "چگونه در شرایط کرونایی موثر و هدفمند درس بخوانیم؟ ، 10 نکته کلیدی برای موفقیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در شرایط کرونایی موثر و هدفمند درس بخوانیم؟ ، 10 نکته کلیدی برای موفقیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید